Segueix-nos a LinkedIn per estar al dia de les notícies del sector Jurídic-Laboral
FAQ

PREGUNTES FREQÜENTS

La indemnització per acomiadament tributa a Hisenda?

Les indemnitzacions per acomiadament no constitueixen Rendiments de Treball Personal que s'hagin de declarar en IRPF, mentre siguin iguals o inferiors a les establertes en l'Estatut dels Treballadors per al cas concret, tot això de conformitat amb el que estableix Artículo.7 .i) Llei 35 / 2006 de 28 novembre, de l'Impost sobre la Renda de les Persones Físiques. Tot això amb el límit màxim de 180.000 € per als acomiadament realitzats amb posterioritat a 1 de Agost de 2.014.

No obstant l'anterior s'ha establert en la Llei 27/2009 una modificació a l'esmentat article de la LIRPF, establint l'exempció fins a la indemnització per acomiadament improcedent a les indemnitzacions que es paguin com a conseqüència d'un Expedient de Regulació d'Ocupació o un acomiadament objectiu en base a l'article 52 c) (causes econòmica, tècnics, organitzatives i productives); quan la llei estableix per a aquestes extincions una indemnització de vint dies per any amb el límit de 12 mensualitats.

De manera que l'excés sobre qualsevol dels límits assenyalats (la indemnització legal, a la qual se superposa el límit quantitatiu), així com la indemnització completa abonada per dimissió del treballador o mutu acord estan subjectes com a rendiments de treball personal i, per tant , han de ser objecte de la pertinent retenció, sense perjudici del seu tractament com renda irregular.

Des del 2012.07.07 perquè estiguin exemptes les indemnitzacions per acomiadament improcedent és necessari acudir a l'acte de conciliació administrativa o judicial o que declari mitjançant una resolució judicial (DGT CV 9-4-13; DGT CV 8-11-12 ). No obstant això, per al supòsit d'acomiadament objectiu no és necessari acudir a l'acte de conciliació judicial per tenir dret a l'exempció, sempre que es compleixin els requisits exigits per la normativa laboral per a l'adopció de l'acord d'extinció (DGT CV 16-7- 13).

En qualsevol dels supòsits esmentats, l'exempció queda condicionada a l'efectiva desvinculació del treballador de l'empresa (DGT CV 18-6-07). En general es presumeix que aquesta no es produeix quan es torni a prestar serveis en la mateixa empresa o en una altra vinculada, en els 3 anys següents al seu acomiadament o cessament. En el cas que en aquest termini torni a treballar novament el treballador inicialment acomiadat, aquest perd l'exempció sense que per a l'empresa tingui cap conseqüència en matèria de retencions (DGT CV 11-7-06).

AL NOSTRE BLOC TROBARÀS:

Informació sobre FOGASA, és el Fons de Garantia Salarial que cobreix el pagament dels sous i indemnitzacions de les persones que no perceben les retribucions de l'empresa on treballen o han treballat
Imagen de seguimiento